Незаконне звільнення. З чого почати?

По-перше, в такій ситуації з’ясуйте чому Вас звільнили. Подумайте над тим чи не допускали Ви систематичного невиконання своїх трудових обов’язків та чи дотримувалися правил внутрішнього трудового розпорядку.
По-друге, згадайте чи притягували Вас протягом року до дисциплінарної відповідальності, якщо так за що саме та яке покарання застосовувалося.
По-третє, вимагайте повного розрахунку у день звільнення. Пам’ятайте, якщо роботодавець не розрахувався у день звільнення, Ви маєте право стягнути середній заробіток за кожен день прострочення.
По-четверте, перевірте наявність записів у трудовій книжці. Вона також має бути видана у день звільнення. Покарання за невчасне повернення трудової книжки аналогічне як і у випадку не вчасного розрахунку по заробітній платі.
Крім того пам’ятайте, що законодавством заборонено звільнення працівника в період його хвороби та відпустки. Крім випадків повної ліквідації підприємства. 
Варто знати, що у випадку скорочення – переважне право щодо залишення на роботі надається більш кваліфікованим і продуктивним працівникам.
Про звільнення працівник повідомляється відповідним наказом із внесенням запису до трудової книжки.
Якщо Вас незаконно звільнили або перевели на іншу роботу, то в першу чергу письмово зверніться до роботодавця з проханням добровільно поновити на робочому місці. Одночасно зверніться до правоохоронних органів зі скаргою щодо порушення законодавства про працю.  
Пам’ятайте, що звернутися до суду про поновлення на роботі та стягнення коштів за час вимушеного прогулу Ви можете протягом місяця. Цей строк розпочинається з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки. Але раджу не затягувати та звернутися до суду якомога раніше.
У випадку невиплати Вам заробітної плати, строки звернення до суду не встановлені. За подання такої позовної заяви судовий збір не справляється.
У позовній заяві Ви маєте право вимагати відшкодування і моральної шкоди, яка Вам завдана незаконним звільненням. У даному випадку намагайтеся не лише усно, а й документально підтвердити наявність моральних страждань, наприклад звернення у лікувальні заклади, наявність інвалідності тощо.
Рішення суду про поновлення на роботі працівника повинно бути невідкладно виконано. Важливим є і той факт, що особа вважається поновленою з дати її звільнення.

Адвокат Король Олег

Читайте також:  Що повинно бути у борговій розписці?