Права людей при отриманні споживчих кредитів стали більш захищеними

В Україні вже діє закон «Про споживче кредитування», який покликаний впровадити міжнародно-правові стандарти у цій сфері. Згідно Закону споживчим кредитом є кошти, що надаються людині на придбання товарів або робіт, які не пов’язані із підприємницькою діяльністю.

Законом введено стандартну форму кредитного договору – паспорт споживчого кредиту, що значно спрощує порівняння кредитних умов у різних банках. Впроваджено і черговість погашення кредиту. Раніше банки, як правило на свою користь, з початку погашали штрафні санкції і відсотки, а «тіло кредиту» практично не змінювалося, що призводило до порушення прав громадян.

Відтепер в першу чергу погашається сума простроченого боргу, потім «тіло кредиту» і тільки після цього – штрафні санкції. Сукупна сума санкцій не може бути більшою половини суми, одержаної споживачем. Банкам заборонено рекламувати кредити під 0% і використовувати в рекламі дрібний шрифт. Натомість повинна міститися інформація про відсоткову ставку за кредитами, її тип та максимальний термін кредиту.

Інформація про реальні ставки за кредитом повинна вказуватися у самому договорі про споживчий кредит. Цей документ повинні показати людині до моменту підписання. Споживач має право протягом 14 календарних днів з дня укладення договору про споживчий кредит відмовитися від нього, без пояснення причин, не залежно чи отримав він кошти чи ні.

Однак право на відмову від договору не застосовується щодо договорів, виконання зобов’язань за якими забезпечено шляхом укладення нотаріально посвідчених договорів, та споживчих кредитів, наданих на придбання робіт (послуг), виконання яких відбулося до закінчення 14-денного строку. Варто зазначити, що є й інші винятки, які не підпадають під дію цього Закону.

Можемо зробити висновки про позитивні зміни в кредитному законодавстві, але як це відбуватиметься насправді покаже практика.

Читайте також:  Нова перемога у справі «про водіння у стані наркотичного сп’яніння»